Skip to content

14 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block794.03
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,544
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
40%
Improvement Value:$151,100
60%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,554+5.2%
2024$4,329-1.6%
2023$4,401+0.4%
2022$4,382+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,544DeedBook 18319, Page 1936Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 16967, Page 1513Recorded12/13/2017

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5618, Page 722

Property Sale

Sale
$22,571
DeedBook 5175, Page 181

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4316, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1950