Skip to content

15 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block794.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,150
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
39%
Improvement Value:$162,100
61%
Total Assessment$264,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,809+5.2%
2024$4,572+30.4%
2023$3,504+0.4%
2022$3,489+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,333
DeedBook 3994, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1945