Skip to content

2801 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block794.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description3B2G
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage6,036
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
29%
Improvement Value:$600,200
71%
Total Assessment$845,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,387+5.2%
2024$14,627-30.9%
2023$21,170+0.4%
2022$21,077+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 15021, Page 1530

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5732, Page 384

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4609, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1970