Skip to content

6 Lillie RoadToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Date
May 30, 1996

Property Information

Block794.05
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,684
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$220,500
70%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763+5.2%
2024$5,479+28.3%
2023$4,271+0.4%
2022$4,252+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5376, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1945