Skip to content

9 Lillie RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block794.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage862
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
40%
Improvement Value:$150,600
60%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,545+5.2%
2024$4,321+19.7%
2023$3,610+0.4%
2022$3,594+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 13989, Page 461

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10730, Page 1753

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 4443, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1950