Skip to content

Route 37 East(Block 794.06 Lot 2)Toms River, NJ 08753

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$136,666
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block794.06
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,405
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
48%
Improvement Value:$162,700
52%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,694+5.2%
2024$5,413-6.9%
2023$5,817+0.4%
2022$5,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$136,667
DeedBook 14899, Page 1893

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3564, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1950