Skip to content

14 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block794.06
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,792
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
29%
Improvement Value:$264,700
71%
Total Assessment$371,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+5.2%
2024$6,434+1.0%
2023$6,370+0.4%
2022$6,342+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft2,792DeedBook 17305, Page 845Recorded11/20/2018

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 16493, Page 1179Recorded8/30/2016

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 10979, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$105,200
DeedBook 5398, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1957