Skip to content

2909 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2002

Property Information

Block794.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description2CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
46%
Improvement Value:$176,500
54%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,946+5.2%
2024$5,652-9.8%
2023$6,263+0.4%
2022$6,235+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4449, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1950