Skip to content

8 Minturn RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block794.09
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage772
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
69%
Improvement Value:$110,800
31%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,570+5.2%
2024$6,245+1.6%
2023$6,145+0.4%
2022$6,118+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft772DeedBook 18287, Page 115Recorded1/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950