Skip to content

3 Minturn RoadToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block794.09
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage996
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
64%
Improvement Value:$145,900
36%
Total Assessment$400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,300+5.2%
2024$6,940+13.4%
2023$6,117+0.4%
2022$6,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft996DeedBook 16504, Page 152Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5692, Page 150

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5144, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1955