Skip to content

3209 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block794.10
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage903
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,155,000
79%
Improvement Value:$312,500
21%
Total Assessment$1,467,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,723+5.2%
2024$25,402-25.3%
2023$34,013+0.4%
2022$33,864+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,600,000

From:

To:

Sq Ft903DeedBook 17277, Page 345Recorded10/23/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$1,943,500
DeedBook 14824, Page 1479

Property Built

Built

Year Built: 1950