Skip to content

3117 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 18, 1997

Property Information

Block794.10
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage3,195
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
39%
Improvement Value:$450,400
61%
Total Assessment$738,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446+5.2%
2024$12,782+11.3%
2023$11,485+0.4%
2022$11,435+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5540, Page 565

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 4402, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1950