Skip to content

100 Swan BlvdToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block794.13
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,937
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
40%
Improvement Value:$173,100
60%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,283+5.2%
2024$5,022+13.8%
2023$4,414+0.4%
2022$4,394+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,937DeedBook 18952, Page 1230Recorded3/16/2022

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 14680, Page 1469

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5064, Page 963

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3701, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1948