Skip to content

116 Swan BlvdToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 24, 2008

Property Information

Block794.13
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
45%
Improvement Value:$130,100
55%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,299+5.2%
2024$4,087+14.2%
2023$3,580+0.4%
2022$3,564+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 14151, Page 1086

Property Built

Built

Year Built: 1954