Skip to content

119 Swan BlvdToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2006

Property Information

Block794.15
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,670
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
34%
Improvement Value:$241,000
66%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,665+5.2%
2024$6,335+7.1%
2023$5,914+0.4%
2022$5,888+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 12231, Page 1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4711, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1950