Skip to content

107 Martin RoadToms River, NJ 08753

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block794.15
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,184
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,000
39%
Improvement Value:$160,300
61%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,813+5.2%
2024$4,575+18.2%
2023$3,870+0.4%
2022$3,853+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 14383, Page 1237

Property Built

Built

Year Built: 1954