Skip to content

109 Martin RoadToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 19, 2002

Property Information

Block794.15
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage968
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
38%
Improvement Value:$161,200
62%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,738+5.2%
2024$4,504+20.4%
2023$3,740+0.4%
2022$3,724+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 11168, Page 1856

Property Built

Built

Year Built: 1947