Skip to content

117 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block794.16
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$190,600
66%
Total Assessment$289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,274+5.2%
2024$5,013+23.7%
2023$4,053+0.4%
2022$4,035+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$182,900
DeedBook 11510, Page 996

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 10342, Page 1613

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4927, Page 481

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1947