Skip to content

104 George RoadToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block794.16
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
29%
Improvement Value:$245,500
71%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328+36.6%
2024$4,634+15.8%
2023$4,003+0.4%
2022$3,985+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,500DeedBook 19662, Page 821Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft1,500DeedBook 19327, Page 39Recorded3/17/2023

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4628, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1958