Skip to content

115 Lloyd RoadToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Aug 11, 1982

Property Information

Block794.16
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,580
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
30%
Improvement Value:$226,300
70%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924+5.2%
2024$5,631+20.7%
2023$4,664+0.4%
2022$4,644+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4074, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1946