Skip to content

127 George RoadToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2023

Property Information

Block794.17
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
39%
Improvement Value:$148,200
61%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,447+5.2%
2024$4,227+20.4%
2023$3,512+0.4%
2022$3,497+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3942, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1946