Skip to content

110 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block794.18
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,312
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
33%
Improvement Value:$202,200
67%
Total Assessment$301,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,485+5.2%
2024$5,214+2.7%
2023$5,078+0.4%
2022$5,055+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
Sq Ft1,312DeedBook 17650, Page 1948Recorded10/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10508, Page 213

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4665, Page 971