Skip to content

116 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2012

Property Information

Block794.18
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,138
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
41%
Improvement Value:$144,200
59%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,429+5.2%
2024$4,210+6.8%
2023$3,940+0.4%
2022$3,923+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14296, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1947