Skip to content

125 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$51,500
Last Sale Date
Nov 2, 1981

Property Information

Block794.19
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,016
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
32%
Improvement Value:$221,600
68%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,929+5.2%
2024$5,636+9.6%
2023$5,140+0.4%
2022$5,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 4032, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1940