Skip to content

110 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 18, 1988

Property Information

Block794.19
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,424
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
24%
Improvement Value:$329,100
76%
Total Assessment$433,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,887+5.2%
2024$7,497+2.7%
2023$7,297+0.4%
2022$7,265+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4715, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1950