Skip to content

113 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 2012

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 31, 2012

Property Information

Block794.19
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,954
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
27%
Improvement Value:$267,700
73%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,678+5.2%
2024$6,348-4.7%
2023$6,663+0.4%
2022$6,634+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 15416, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 4773, Page 153

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 4489, Page 72