Skip to content

104 Grover RoadToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Date
Apr 25, 2012

Property Information

Block794.20
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
45%
Improvement Value:$139,400
55%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,346+5.5%
2024$4,119+25.8%
2023$3,275+0.5%
2022$3,259+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15185, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1955