Skip to content

126 Grover RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2011

Property Information

Block794.20
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage891
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
42%
Improvement Value:$156,000
58%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,898+5.2%
2024$4,656+33.2%
2023$3,497+0.4%
2022$3,482+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5045, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1971