Skip to content

119 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block794.20
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,896
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
31%
Improvement Value:$246,800
69%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,552+5.2%
2024$6,228+23.8%
2023$5,030+0.4%
2022$5,008+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 13750, Page 1393

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5021, Page 555

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960