Skip to content

129 Grover RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2020

Property Information

Block794.21
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,180
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
40%
Improvement Value:$168,900
60%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,133+5.2%
2024$4,880+21.1%
2023$4,028+0.4%
2022$4,010+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 13171, Page 1700

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12284, Page 1289

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4550, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1973