Skip to content

112 Foster RoadToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block794.21
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,354
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
21%
Improvement Value:$408,000
79%
Total Assessment$515,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,378+5.2%
2024$8,915+12.5%
2023$7,926+0.4%
2022$7,891+4.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 16304, Page 1372Recorded1/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft743DeedBook 15917, Page 101Recorded10/15/2014

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14896, Page 1655

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 14654, Page 1026

Property Sale

Sale
$116,200
DeedBook 11271, Page 1056

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5567, Page 482

Property Sale

Sale
$12,900
DeedBook NaN, Page NaN