Skip to content

126 Foster RoadToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block794.21
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,349
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
23%
Improvement Value:$397,800
77%
Total Assessment$516,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,411+5.2%
2024$8,946+12.3%
2023$7,966+0.4%
2022$7,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft2,349DeedBook 15851, Page 364Recorded7/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$69,500

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 15578, Page 1133Recorded7/9/2013