Skip to content

129 Foster RoadToms River, NJ 08753

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$546,000
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block794.22
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,834
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
34%
Improvement Value:$227,500
66%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,310+5.2%
2024$5,998+20.2%
2023$4,990+0.4%
2022$4,968+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$546,000
Sq Ft1,834DeedBook 20132, Page 1598Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$258,900

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 16709, Page 1591Recorded4/12/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5495, Page 918

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4555, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1949