Skip to content

114 Minturn RoadToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block794.22
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class45
Description1F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,580
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
43%
Improvement Value:$225,500
57%
Total Assessment$395,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,202+5.2%
2024$6,846+17.2%
2023$5,839+0.4%
2022$5,814+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 15391, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1945