Skip to content

212 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 3, 2010

Property Information

Block794.27
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage888
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
46%
Improvement Value:$111,300
54%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,775+5.2%
2024$3,588-4.4%
2023$3,755+0.4%
2022$3,739+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 14616, Page 585

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13730, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1940