Skip to content

209 Lillie RoadToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Date
Feb 7, 2018

Property Information

Block794.27
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,095
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
42%
Improvement Value:$140,000
58%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,407+5.2%
2024$4,189-7.5%
2023$4,529+0.4%
2022$4,509+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,095DeedBook 17042, Page 438Recorded3/5/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,095DeedBook 16460, Page 1759Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$96,100

From:

To:

Sq Ft2,095DeedBook 16425, Page 935Recorded6/21/2016

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 11607, Page 291

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5605, Page 611

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5030, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1940