Skip to content

219 Swan BlvdToms River, NJ 08753

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 1997

Property Information

Block794.27
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,208
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
37%
Improvement Value:$219,800
63%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,352+5.2%
2024$6,038-9.4%
2023$6,666+0.4%
2022$6,637+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933