Skip to content

204 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block794.28
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage924
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
38%
Improvement Value:$158,800
62%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,640+5.2%
2024$4,411+9.7%
2023$4,021+0.4%
2022$4,003+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft924DeedBook 18574, Page 1038Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 17024, Page 281Recorded2/12/2018

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 5219, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1940