Skip to content

208 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1937

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block794.28
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,224
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
35%
Improvement Value:$201,700
65%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,621+5.2%
2024$5,344+2.3%
2023$5,225+0.4%
2022$5,202+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,224DeedBook 18518, Page 553Recorded6/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4782, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1937