Skip to content

211 Bash RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block794.28
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage636
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
41%
Improvement Value:$135,900
59%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,223+5.2%
2024$4,014+22.4%
2023$3,279+0.4%
2022$3,265+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000
Sq Ft636DeedBook 19280, Page 254Recorded1/20/2023

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook 4873, Page 44

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950