Skip to content

5 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Date
Jan 25, 1995

Property Information

Block794.29
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,348
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
30%
Improvement Value:$448,900
70%
Total Assessment$642,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,707+5.2%
2024$11,129+1.1%
2023$11,009+0.4%
2022$10,961+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5242, Page 542

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 3744, Page 20