Skip to content

211 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1939

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block794.29
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,604
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
39%
Improvement Value:$202,400
61%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,035+5.2%
2024$5,737+10.2%
2023$5,205+0.4%
2022$5,183+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,500

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 16723, Page 1945Recorded5/1/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 15867, Page 949Recorded8/8/2014

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 3649, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1939