Skip to content

215 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 2, 2018

Property Information

Block794.29
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,957
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
23%
Improvement Value:$431,500
77%
Total Assessment$560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,207+5.2%
2024$9,702+9.1%
2023$8,895+0.4%
2022$8,856+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,957DeedBook 17174, Page 1062Recorded7/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1945