Skip to content

200 Foster RoadToms River, NJ 08753

Built 1952
Other Exempt

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block794.30
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,340
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
36%
Improvement Value:$208,200
64%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$3,793+6.3%
2012$3,568+11.7%
2011$3,194+0.5%
2010$3,177+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5606, Page 66

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4369, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1952