Skip to content

205 Grover RoadToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2022

Property Information

Block794.30
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
37%
Improvement Value:$194,100
63%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,592+5.2%
2024$5,316+33.8%
2023$3,973+0.4%
2022$3,955+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,700
DeedBook 10446, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1982