Skip to content

208 Minturn RoadToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block794.31
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,510
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
42%
Improvement Value:$243,000
58%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,630+5.2%
2024$7,253+18.6%
2023$6,117+0.4%
2022$6,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 16961, Page 482Recorded12/7/2017

Property Sale

Sale
$385,500
DeedBook 13724, Page 1272

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 11494, Page 120

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3797, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1958