Skip to content

14 Bay Shore DriveToms River, NJ 08753

Last Sale Date
Jul 22, 2009

Property Information

Block794.31
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,569+5.2%
2024$3,393-29.0%
2023$4,780+0.4%
2022$4,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14672, Page 432

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 10999, Page 573