Skip to content

98 Waldron RoadToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block794.32
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,393
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
27%
Improvement Value:$568,500
73%
Total Assessment$773,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,085+5.2%
2024$13,389+6.2%
2023$12,608+3.0%
2022$12,243+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft3,393DeedBook 18458, Page 1334Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 14062, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 2004