Skip to content

96 Waldron RoadToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block794.32
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,357
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
37%
Improvement Value:$537,300
63%
Total Assessment$857,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,611+5.2%
2024$14,840+26.3%
2023$11,748+0.4%
2022$11,697+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft2,357DeedBook 18591, Page 1255Recorded7/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 10447, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 10138, Page 658

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5379, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 4014, Page 800