Skip to content

84 Waldron RoadToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Dec 8, 2016

Property Information

Block794.32
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
55%
Improvement Value:$165,900
45%
Total Assessment$370,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+5.2%
2024$6,420+34.8%
2023$4,762+0.4%
2022$4,741+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16598, Page 132Recorded12/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958